Zabawy ruchowe dla dzieci są interesującą i ciekawą formą wspomagającą rozwój dziecka – zwiększają wydolność organizmu, poprawiają sprawność fizyczną i umysłową, likwidują  napięcie i sprzyjają czynnemu wypoczynkowi.

 

Zabawy ze śpiewem:

Ruch powinien być zharmonizowany z muzyką, jej rytmem i tempem. Tego rodzaju gry i zabawy poprawiają koordynację ruchową, wyrabiają poczucie rytmu i wpływają na umuzykalnienie dzieci.

 

Zabawy orientacyjno-porządkowe:

Dzieci uczą się umówionych znaków i sygnałów, tym samym ćwiczą umiejętność skupiania uwagi w trakcie zabawy, zwinność, zręczność i szybkość.

 

Zabawy na czworakach:

Gry i zabawy dla dzieci na czworakach likwidują krzywizny kręgosłupa i wpływają na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Wzmacniają też układ kostno-stawowy.

 

Zabawy i gry bieżne:

Są to na przykład wyścigi i inne zabawy, w których dzieci biegają. Zabawy te poprawiają pracę układu krążenia, oddychania, wspomagają przemianę materii i zwiększają wydolność fizyczną organizmu. Maluchy kształcą też pewne cechy charakteru, szczególnie ambicję i wytrwałość.

 

Gry i zabawy rzutne:

Jest to najbardziej atrakcyjna forma zabawy. Jej głównym założeniem jest rzucanie do celu lub na odległość. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać umiejętność rzucania i  celowania, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, a także ćwiczą koncentrację.

 

Artykuł stworzony w ramach zajęć instruktażu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia realizowane są w ramach projektu “„Odkryj z nami potencjał – zdobądź swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków PFRON