Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze gry i zabawy rzutne:

  • Gra w kolory

Gra w kolory jest podstawą gry w imiona, z powodzeniem może być jej kontynuacją lub poprzedzeniem. Dla przypomnienia: stojąc w kole podaje się piłkę jednocześnie wypowiadając nazwę wybranego koloru. Osoba łapiąca musi uważać na wywołanie koloru czarnego, gdyż wtedy powinna nie złapać piłki. Jeśli ją złapie, klęka na jedno kolano (potem na dwa, siada „po turecku”, jednym łokciem dotyka ziemi, następnie dwoma). Jeśli następnym razem dziecko złapie w dobrej chwili, można podnieść się o  jeden poziom (podany w nawiasie).

  • Wyścigi z piłką

Wyścigi w rzędach sprawiają dużo radości i śmiechu. Dzieci przenoszą piłki w parach, trzymając ją plecami, czołami, barkami, kolanami, dwoma palcami (np. wskazującymi) lub udami. Piłkę można też przenosić pojedynczo: na zewnętrznej stronie dłoni, trzymając ją na zgiętym w poziomie łokciu, skacząc na jednej nodze z piłką trzymaną pod kolanem drugiej nogi. Wyścigi te można także łączyć z przechodzeniem przez slalom.

  • Kto dalej pobiegnie

Uczestnik konkursu staje na linii startu z piłką w rękach. Sygnałem do biegu jest wysokie wyrzucenie piłki do góry, natomiast sygnałem na zatrzymanie jest upadek piłki na ziemię. W celu wzmocnienia sygnału wszyscy obserwujący krzyczą „stop” w  momencie zetknięcia się piłki z powierzchnią ziemi. Każdy uczestnik ma trzy próby. W konkursie liczy się największa odległość. Każdy uczestnik własnymi krokami liczy uzyskaną odległość.

 

Artykuł stworzony w ramach zajęć instruktażu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia realizowane są w ramach projektu “Odkryj z nami potencjał – zdobądź swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków PFRON