Nadwrażliwość sensoryczna, to stan, w którym osoba reaguje w sposób nasilony na pewne bodźce. Mogą to być dźwięki, zapachy, smaki, tekstury, a nawet światło.

U wielu osób z nadwrażliwością sensoryczną pewne bodźce mogą wywoływać niepokój, a nawet ataki paniki. W niektórych przypadkach nadwrażliwość może być tak silna, że przeszkadza w codziennych czynnościach.

Jakie są rodzaje nadwrażliwości sensorycznej?

  • Słuchowa: Ten rodzaj nadwrażliwości integracji sensorycznej dotyczy uszu i może powodować, że głośne dźwięki stają się nie do zniesienia. Osoby z nadwrażliwością słuchową mogą mieć również problemy z odfiltrowaniem hałasu z otoczenia.
  • Węchowe: wpływa na zmysł węchu i może powodować, że silne zapachy są nie do zniesienia. Osoby z nadwrażliwością węchową może mieć również problemy z odfiltrowaniem silnych zapachów.
  • Dotykowa: wpływa na zmysł dotyku i może sprawić, że niektóre faktury staną się nie do zniesienia. Osoby z nadwrażliwością dotykową mogą mieć również problemy z tolerowaniem niektórych tkanin i materiałów.
  • Zmysł smaku: Ten rodzaj nadwrażliwości integracji sensorycznej wpływa na zmysł smaku i może powodować, że niektóre smaki są nie do zniesienia. Osoby z nadwrażliwością smakową mogą mieć również problemy z tolerowaniem niektórych pokarmów lub napojów.
  • Wzrokowa: wpływa na oczy i może powodować, że jasne światła lub wzory są nie do zniesienia. Osoby z nadwrażliwością wzrokową mogą mieć również trudności z tolerowaniem migoczących świateł lub ruchliwych wzorów.

 

Artykuł stworzony w ramach zajęć instruktażu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia realizowane są w ramach projektu “„Odkryj z nami potencjał – zdobądź swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków PFRON