Kalambury to przykład zabawy, którą można zorganizować niemal wszędzie: w domu, podróży a nawet na plenerowym pikniku. Jakie są jej zasady? Zasadniczym elementem rozgrywki jest odgadywanie haseł prezentowanych przy pomocy gestów lub rysunków. Zarówno podczas pokazywania, jak i rysowania nie wolno używać słów ani wydawać innych dźwięków.
Gra w kalambury to wspaniała rozrywka, ale czasem zdarza się, że uczestnikom brakuje już pomysłów na hasła, które mogłyby zaskoczyć ich przeciwników. Wtedy warto mieć pod ręką zestaw gotowych kart z hasłami do pokazywania, taki jak ten. W pudełku znajdziemy ponad 50 arkuszy o zróżnicowanym poziomie.
Gra w odgadywanie haseł rozwija kreatywność i wyobraźnię, uczy myślenia skojarzeniowego, dopasowywania i tworzenia rozwiązań, wspiera pomysłowość, ćwiczy motorykę i mowę ciała, pokazuje, jak wyrażać uczucia za pomocą gestów i min, poszerza słownictwo, a nawet przełamuje nieśmiałość.
Przed przystąpieniem do gry można przygotować sobie hasła do losowania – na przykład zapisać je na karteczkach i wrzucić do woreczka. Można też skorzystać z zasobów Internetu – istnieją strony z generatorami haseł do gry. Jeśli gramy z małymi dziećmi, na przykład z przedszkolakami, najlepiej jest wymyślać proste, jednowyrazowe hasła. Na bardziej ambitne zgadywanki, takie jak tytuły filmów i książek lub przysłowia, przyjdzie jeszcze czas.
Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy Profi-Med realizuje projekt dofinansowany ze środków PFRON pt. „ODKRYJ Z NAMI POTENCJAŁ – ZDOBĄDŹ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ”.
Okres realizacji projektu: 01.05.2022 r. – 31.03.2025 r.