Sensoplastyka angażuje jednocześnie kilka zmysłów. Jej zaletą jest łatwość przygotowania zajęć, poprzez użycie ogólnodostępnych produktów, które można znaleźć w kuchni, czy w łazience.
To okazja do twórczej zabawy oraz urozmaicenia codzienności. To swobodna, nieskrępowana aktywność, dająca ogrom radości.
Pomysły na zorganizowanie zajęć plastyki sensorycznej można realizować również poza domem. Na przykład poprzez spacer po lesie, chodzenie boso, brodzenie w wodzie.
To również doskonała okazja do trenowania z dzieckiem uważności oraz umiejętności skupienia się.
Sensoplastyka w domu
Pudełko rozmaitości:
Wrzuć do pudełka kilka przedmiotów o różnych kształtach i fakturach. Zasłoń dziecku oczy przepaską lub chustą, co pogłębi doznania. Dziecko ma za zadanie wyciągać z pudełka po jednym przedmiocie, dotykać go i zgadywać, co trzyma w ręce. Dobrym pomysłem jest zamiana ról. To nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale również budowanie i wzmacnianie więzi.
Ścieżki sensoryczne:
Ścieżki sensoryczne doskonale angażują stopy. W internecie dostępnych jest wiele gotowych ścieżek sensorycznych. Można jednak z łatwością wykonać je samodzielnie. Co może się przydać? Folia bąbelkowa, sztuczna trawa, skrawki dywanów i materiałów, ziarna grochu, fasoli, kasze, gałązki, orzechy, kasztany, itp.
Latem sensoplastykę można zorganizować w przydomowym ogródku lub lesie.
Jadalna masa bajaderkowa:
Sensoplastyka angażuje m.in. zmysł smaku. Masy plastyczne, stosowane do stymulacji wielozmysłowej mogą być również smaczną przekąską.
Przepis na masę bajaderkową:
Składniki:
– 500 g biszkoptów lub herbatników
– 100 ml mleka
– szklanka bakalii
– kilka łyżek masy kajmakowej
– 1/3 kostki masła
– aromat do ciasta
– wiórki kokosowe
Sposób przygotowania:
Biszkopty zblenduj na proszek. Bakalie zalej wrzątkiem i poczekaj aż zmiękną, następnie zblenduj je. Mleko z masłem podgrzewaj do momentu rozpuszczenia masła. Do biszkoptów dodaj mleko, kajmak, aromat. Składnik mieszaj do uzyskania pożądanej konsystencji. Masę można ugniatać, formować z niej figurki, kule, obtaczać w wiórkach kokosowych i dowoli jeść.
Śnieg:
Składniki:
-mąka ziemniaczana
-olej
Wymieszaj składniki tak, aby powstała masa dała się formować, podobnie jak śnieg. Po uzyskaniu konsystencji śniegu, masa przy zgniataniu będzie dawała efekt stereoskopowy. Powstały śnieg można farbować na dowolny kolor, lepić z niego bałwana, formować kule śnieżne.
Artykuł stworzony w ramach zajęć instruktażu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia realizowane są w ramach projektu “„Odkryj z nami potencjał – zdobądź swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków PFRON.